Adli bilişim uzmanlığı

Adli bilişim uzmanlığı

Belki de hiç bitmeyecek bir tartışma olacaktır kime adli bilişim uzmanı deneceği. Çünkü ne somut bir tanımı ne de tanımlanmaya imkan tanıyacak bir temposu var. Neredeyse her gün değişen, gelişen ve çeşitlenen programlar, uygulamalar, veri depolama, şifreleme, işleme, kriptolama, dönüştürme, silme, aktarım teknolojileri asla sabit ve durağan bir ‘uzmanlık’ olgusunu kabul etmiyor.

Adli bilişim uzmanlığı, adli kimya ya da biyolojide olduğu gibi lisans diploması sahibi olmakla çözülecek gibi de görünmüyor. Hiç durmadan devamlı yeni teknolojilerde kendini güncelleyerek, yenileyerek, değişerek çalışmayı gerektiriyor. Dahası asla “Tamam, şunları bilirsen uzmansın” gibi bir noktaya gelinemiyor. Yüzlerce farklı program, uygulama, skript, protokol, dosya sistemi, format, data tipi, algoritma, cihaz, protokol vb bilmek ve bu bilgileri de o günkü en güncel halde  tutmak gerekiyor.

Peki o halde nasıl olacak? Bir kişinin bütün her şeyi bilmesi mümkün değilse, kime adli bilişim uzmanı denilecektir?

Aslında bilişim teknolojilerindeki doğal gidişat adli bilişim dünyasının cevabını aradığı bu soruya ilişkin şu sonuca doğru ilerliyor; Madem ki bir bilişimcinin, siber dünyada her şeyi uzmanlık düzeyinde bilmesi mümkün değil, o halde nasıl ki bir kişinin her şeyi bilmesinin mümkün olmadığı diğer bilim dalları  -örneğin tıpta, genetik, nöroloji, kalp-damar, iç hastalıklar gibi – farklı alanlarda uzmanlıklara bölünmüş ise ve hala daha alt düzeyde yeni branşlar ortaya çıkmaya devam ediyorsa, aynı şekilde adli bilişimde de bu şekilde uzmanlaşmaya gidilecektir.

Zaten bu şekilde olmaya başladı bile. Örnek olarak;

a) Network uzmanlığı (WAN, LAN, frame relay bağlantılar, omurga, vb)

b) Android, IOS uzmanlığı,

c) Veritabanları (SQL, Lotus, Oracle vb) uzmanlığı,

d) Şifreleme/kriptografi uzmanlığı gibi alanlar bunlardan bazıları olarak sayılabilir.

Bu listeye, gelişen bilişim teknolojisine bağlı olarak sürekli olarak yeni uzmanlıklar eklenmeye devam edecektir ve her bir alanın uzmanlık kriterleri de kendi içinde belirlenecektir.

 

 

Etiketler: , ,

Yorum Yaz