Adli bilişimde akreditasyonun önemi

Adli bilişimde akreditasyonun önemi

 

Dijital deliller her geçen gün daha da kritik önem kazanmakta, bununla birlikte kolay değişebilir/değiştirilebilir yapıda olmasından dolayı da hukukta ispat gücü açısından ne kadar itibar edilebilir olduğu sorgulanmaktadır. Birbirini tutmayan raporlar, farklı sonuçlar, farklı yorumlar bu konudaki belirsizliği daha da karmaşık hale getirmektedir. Buna bağlı olarak, dijital materyallere dayalı olarak yapılan delillendirme süreçlerinde ve bilirkişi raporlarına ne kadar güvenilmesi gerektiği hukukçular açısından tam olarak bilinememektedir.

Bu sorunun önüne geçilmesini sağlayan tek şey, inceleme yapan laboratuvarın akredite edilmesidir. Akreditasyon ise, inceleme süreçlerini, inceleme yapan uzmanları, inceleme ortamlarını, laboratuvar altyapısı vb konuları bilim adamlarınca ve teknik uzmanlarca periyodik denetimlere ve kontrollere tabi tutarak uygunsuzlukların tespit edilmesi, delillerin bilimsel ve valide edilmiş metodlara göre incelenmesini sağlar. Buna bağlı olarak, aynı materyali inceleyen tüm uzmanlar aynı sonuçlara ulaşır ve raporlardaki farklılıklar minimuma indirgenmiş olur.

Adli bilişim alanında inceleme yapan özel laboratuvarların da açılmaya başlamasıyla birlikte, delil incelemesi yapan polis, jandarma, adli tıp ya da sivil tüm delil inceleme laboratuvarlarının akreditasyonu giderek bir zorunluluk halini alacaktır. Laboratuvarların denetlenmesi ve gerçekten düzgün inceleme yapılıp yapılmadığının garanti edilmesi için laboratuvarların akredite edilmesi gerekmektedir. Akredite edilmiş olan bir laboratuvar, bilimsel metodlarla, şeffaf şekilde çalıştığını ve doğru inceleme yaptığını ortaya koyar ve ayrıca raporları daha güvenilir bulunur.

Akreditasyon nedir? Tıklayınız

 

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz