Adli bilişimde en iyi ülkeler…


Aslında bu konudaki liste, ülkelerin gelişmişlik ölçütlerini ortaya koyan diğer listelerle örtüşür. İnsana ve dolayısıyla bilime ve önem veren ülkeler, doğal olarak bilim ve teknolojide ve tabiki buna bağlı olarak bilişim alanında da gelişmiş ülkeler olmaktadırlar.

Bilişimde gelişmiş ülkelerde, adli bilişim alanında da Ar-Ge yapılmakta ve çok büyük bütçeler bu alandaki çözümler için ayrılmaktadır. Bu kapsamda, adli bilişim alanında sürekli olarak testler, deneyler, araştırmalar yapılmakta, “know-how” olarak bilinen “ileri uzmanlık bilgisi” sürekli olarak üretilmektedir. Bu ülkelerin en başta gelenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

1- ABD
2- Almanya
3- Hollanda

4- İngiltere
5- Kanada

6- İsveç

7- İsrail

8- Avusturalya

Bunlara ilave olarak özellikle şifre kırma alanındaki başarısıyla Rusya’yı da belirtmek gerekir.

Bu ülkelerdeki bilimsel araştırmalar, arge çalışmaları, üretilen teknoloji ve üst düzey uzmanlık bilgisi o kadar yoğun şekilde gerçekleşmektedir ki, yeni bir bilişim cihazı örnek olarak bir cep telefonu, piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra, o telefona uygun adli bilişim inceleme yazılımı da üretilip hazır hale getirilmekte ve tüm dünyada satışa sunulmaktadır.

Diğer yandan bu ülkelerde üretilen adli bilişim yazılım ve donanımları, bağımsız test kuruluşları tarafından kalite testlerine tabi tutulmakta ve testler sonrasında sonuçlar yayınlanmaktadır.

Bu aşamadan sonra da artık o adli bilişim teknolojileri, dünyada adeta bir standart haline gelmektedir. Bugün en temel bilirkişilik yazılımlardan biri olan Encase yazılımının kendine ait olarak üretmiş olduğu .E01 formatı, adli bilişimde artık bir endüstri standardı haline gelmiştir ve ondan sonra üretilen başka adli bilişim yazılımları da bu formatı desteklemek zorunda kalmışlardır.

 

Etiketler:

Yorum Yaz