Bilgiler hard diske nasıl yazılır?

 

Bilgiler, hard disklere  manyetik olarak yazılır ve okunur. (Optik disklere ise (CD, DVD vb) ise lazerle yazılır). Hard disk içerisindeki plak(platter) yüzeyi, manyetik demir parçacıkları ile kaplanmıştır. Bu harddisk plağı dönerken, okuyucu/yazıcı kafa neredeyse disk yüzeyine dokunacakmış gibi yakın mesafede disk yüzeyinin üzerinden geçer ve bu arada anlık elektriksel etkilerle(darbelerle) disk plağının yüzeyini manyetize eder / demanyetize eder.

Disk plakları dakika da 4800 ila 10000 kez döner. Günümüzdeki disklerin çoğu 7500 kez dönmektedir.

Bilgilerin, hard diske nasıl yazıldığına dönecek olursak, klavyeden bir tuşa bastığınızda, bir byte’lık veya 8 bit’lik bilgi girmiş olursunuz. 1 bit, hard diskteki okuma/yazma kafasının disk plağına yazabileceği en küçük birimdir.

Hard diskten bir içerik silindiğinde ise sadece o bilginin adres bilgisi sıfırlanır, ki bu da yeni bilgilerin kaydedilmesi için yer ihtiyacı olduğunda o bilginin üzerine başka bilgiler kaydedilebilir demektir.

“Kalıcı silme(wipe)” “bir alana yeni data yazma işlemi” yapıldığında, her bir bit üzerine yeni bit’ler yazılacağından “kalıcı silme” işlemi normal silme işleminden çok daha uzun sürer.

Yukarıda da belirtildiği gibi klavyeden bir tuşa  basıldığında, klavye, 8 bit’i bir karakter olarak bilgisayara gönderir. Bu,  ikili sayı sistemine ait bir karakterdir ve o nedenle sekiz adet 1 ve/veya 0 vardır.  O nedenle, kaydettiğiniz her bir karakter için hard disk plağının yüzeyindeki metal parçacıklara 8 bit’lik yazma işlemi gerçekleştirilir. Yazma işlemi için minicik bir akım verilip serbest bırakılır. Bu arada, yazma kafasının hızla dönen plak üzerinde doğru konumda bulunması gerekir. 

 

 

Etiketler: , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Arama motorlarında arama yaparken paylaşımınızı buldum siteniz ilgimi çekti sağolun

Yorum Yaz