Bilişim suçları nasıl şikayet edilmelidir?

Bilişim suçları nasıl şikayet edilmelidir?

1. Şikayetin mümkünse olaya vakıf olur olmaz ya da şikayete konu olaya maruz kalınır kalınmaz yapılması gerekir. Çünkü, bilişim suçlarında bir çok olay birkaç dakika içerisinde gerçekleşir ve bir daha geri dönüp baktığınızda ortalıkta ne bir iz ne de bir işaret bulabilirsiniz. Her şey birkaç tuş kombinasyonu gerçekleştirilebilecek kadar kolaydır. Bu nedenle, çabuk davranmak da fayda vardır.

2. Şikayet edilen olayın gerçekleştiği veya fark edildiği tarih ve saat muhakkak belirtilmeli ve bu tarih saatin hangi saat dilimine göre olduğu özellikle not edilmelidir. Örnek olarak, IP tespiti yapılması gereken bir durumda bu tarih saat bilgisi çok önem arz edecek, hatta saate ilişkin olarak 1-2 dakikalık bir yanlışlık bile tamamen farklı bir IP’nin haksız yere suçlanmasına neden olabilecektir. O nedenle olayın gerçekleştiği tarih ve saat konusunda son derece titiz davranmak gerekir.

3. Şikayette bulunurken, mümkünse ilgili içeriğin ekranda görünen şekliyle bir fotoğrafının alınması (printscreen tuşuna basarak bir word sayfasına yapıştırılması) şikayetin değerlendirilmesinde fayda sağlayacaktır.

4. Şikayette bulunurken, şikayete konu hususun yasalar kapsamında suç olan bir eylem olup olmadığına dikkat edilmeli ve sırf kişisel olarak kendimize yanlış gelen bir şeyden şikayette bulunmamalıyız. Örnek olarak, bir site içeriğinin toplumun kültürel değerlerine uygun olmadığını söyleyerek veya milli, dini öğeleri eleştirdiği gerekçesiyle siteyi kapatmak istemek gibi…
Sonuç olarak, suç konusu bir içerik veya eylemden şikayetçi olunacak ise mümkün olduğunca hızlı, doğru ve detaylı bilgiler vermek şikayetçi olunan konunun takibini kolaylaştıracaktır.

 

 

Etiketler:

Yorum Yaz