Kontör dolandırıcılığı…

Kontör dolandırıcılığı…

Kontör dolandırıcıları genel olarak aşağıdaki şekilde dolandırıcılık eylemini gerçekleştirmektedirler:
1) Doğrudan telefon yolu ile;

Kontör dolandırıcıları, ellerine geçirdikleri çeşitli cep telefonlarını doğrudan arayarak veya kimi zaman da ilginç başlıklı kısa mesajlar (çok önemli, kritik, vs) göndererek hatta kimi zaman da çağrı bırakarak, kendilerinin aranmasını sağlarlar ve kullanıcıyla iletişimi kurarlar.

Bu arada kullanıcının düşünmesine fırsat vermeden ve bilinçsizliğinden yararlanarak kendilerinin savcı, polis, asker gibi gizli görev yürüten bir kamu görevlisi olarak tanıtıp arka planda telsiz, anons, vs sesleri de vermek suretiyle kullanıcıda inandırıcılık sağlarlar.

Daha sonra yine kullanıcıya sağlıklı düşünme payı bırakmadan, kullanıcının telefonunun çok kritik bir suça karışmış olduğunu (terör, dolandırıcılık, vs) ve kendilerinin bunu araştırmakta olduklarını, telefonu kapatmamaları gerektiği ve kendilerine çeşitli miktarlarda kontör yükleme numaralarının temin edilmesi gerektiğini söylerler.

Şayet kullanıcı bilinçsizse veya kendilerine inanırsa hemen dediklerini yapmakta ve çeşitli tutarlarda paralar ödeyerek kontör yükleme kartları almakta ve bu kartlar üzerindeki kontör yükleme numarasını karşı tarafa göndermektedir. Dolandırıcılar söz konusu kişinin olaydan şüphelenmesine kadar bu süreci uzatır, tekrar ederler ve kimi zaman da milyarlara varan tutarlarda kontör numarası gönderilmesini sağlayabilmektedirler.
2) İnternet üzerinden(msn ve benzeri iletişim programları vasıtasıyla):

İkinci yöntem ise, dolandırıcıların doğrudan telefonla irtibata geçmek yerine, kurbanlarını internet üzerinden msn programını kullanan şahıslar arasından seçmesidir. Bunun için öncelikle kullanıcılar, bir şekilde hile ile(keylogger programı vs) msn şifresini ele geçirdikleri msn kullanıcısının hesabına girerler. Dolayısıyla o kişinin arkadaşlarını da görebilirler. Daha sonra, arkadaşlara çeşitli mağduriyet mesajları veya aciliyet ifade eden yazılar yazarak kendilerine acilen kontör lazım olduğunu belirtirler. Bu durumda karşı taraf da arkadaşının mağduriyetini gidermek için hemen kontör yükleme kartı alıp kart üzerindeki kontör yükleme numarasını yazar ve böylece dolandırıcıların eline kontör yükleme numarası geçmiş olur.

Diğer yandan, kontör numarası gönderen kişinin bilinçsizliğini fark etmeleri neticesinde o kişiye bir de resim, müzik, web sayfası adresi göndermek suretiyle gerçekte o kişinin bilgisayarındaki msn şifresini ele geçiren gizli bir program da göndermektedirler. Ya da kullanıcıyı çeşitli sitelere yönlendirilerek şifrelerinin ele geçirilmesini de sağlayabilirler.
Bu durumda, o kişinin de msn hesabı ele geçirilmiş olur. Daha sonra onun arkadaş listesindeki kişilere de ulaşılır ve bu süreç silsile halinde devam eder.

Etiketler:

Yorum Yaz