Türkiye’de kurumsal e-mail’ler neden kullanılmak istenmiyor?

Bir çok nedeni var aslında. Hemen bazılarını sayalım:

– Kurumsal e-mail hesapları genelde düzgün çalışmaz. Çünkü bu e-mail servisleri, bir devlet memuru olan bir şahsa emanettir. İşini yapsa da yapmasa da maaş verilen bu şahsın “iyi performans” gibi bir kaygısı yoktur. Çünkü maaşı her ay yatar ve bu maaşın yatması, mail hizmetinin düzgün çalışıp çalışmadığı ile hiç mi hiç ilgili değildir. O nedenle, bu mail servisi pek de düzgün çalışmaz, sürekli arızalıdır, bakımdadır, bir nedenle e-mail alınamıyordur, gönderilemiyordur, spam mesajlarla doluyordur vb. Hep bir sorun vardır ve bu sorunlar asla bitmez.

– Kurumsal e-mail’leri işletenler reklam, tanıtım, sahte adreslerden gelen spam e-maillerle mücadele edemezler. Etmenin yollarını da pek aramazlar. O nedenle, kurumsal e-mail kutularınızdan sürekli bu spam e-mailleri temizlemek zorunda kalırsınız. Temizleye temizleye bıkarsınız ve bir gün “yeter artık” dersiniz. Hoooop geçersiniz yabancı e-mail hesabınıza.

– Kurumsal e-mail sunucularında sürekli denemeler yapılır ve bu denemeler sürecinde e-mailleriniz düzgün gelip gitmez. Sorduğunuzda, ya “bilmem ne denetim yazılımı” kuruyorlardır, ya “bilmem ne virüs sistemi deniyorlardır” ya da “yeni bir sistemle ilgili çalışıyorlardır”. Nedense hep çalışıyorlardır ama siz bir türlü düzgün e-mail hizmeti alamıyorsunuzdur.

– Yabancı ve ücretsiz e-mail operatörleri, inanılmaz düzgün hizmet ve mail alanı verir. Örnek, Gmail gibi milyonlara hizmet veren bir firma, kullanıcılarına 10 GB’a varan “posta kutusu alanı” verirken ve bu burnundan kıl aldırmayan kurumsal e-mailler 50 MB alanı zor verirler. Zaten bu alanınız da kurumun mücadele etmeyi beceremediği spam’lar yüzünden hep doludur. Beklediğiniz e-mailler aslında gönderene iade olmuştur. Ve siz hala neden mail gelmiyor diye sürekli sayfayı yenilersiniz.

– Yurtdışındaki önemli yerlere kurumsal e-mail adresinizi verirken hep şüpheye düşersiniz. Acaba “adamlar e-mail attığında, bizim e-mail sisteminde yine bir sorun olur mu, yine rezil mi oluruz” diye içiniz içinizi yer. “Neyse garanti olsun bari” diye o kurumsal e-mail yanında bir de gmail, yahoo, hotmail vb verirsiniz.

– Kurumsal e-maillerin düzgün yedeklenip yedeklenmediği konusunda güven duyamazsınız. Çünkü hiç bir zaman düzgün iş yapmayı beceremeyen insan profilimiz, bu yedekleme konusunu da pek önemsemez ve bir gün lazım olduğunda da “aaaaaa yedekler var sanıyorduk meğer düzgün yedek alınmamış” der. Oysaki gmail, yahoo, hotmail gibi e-mail sağlayıcılarda dahi bu sorunları yaşamazsınız ve profesyonel insanlar işlettiği için e-mail kaybettiğiniz durumlar hemen hemen hiç olmaz. Ya da en azından ben hiç duymadım.

– Kurumsal e-mailler işlevsel değildir. Normal web sayfasında açmak için bile sorun yaşarsınız. Sayfanın düzgün açılması için yok bilmem ne kurmanız gerekir, yok bilmem filanca linke tıklamanız gerekir, yok bilmem ne kutucuğuna ayrı bir işaret koymanız gerekir. Yapmazsanız “hata oluştu” gibi mesajlar alırsınız. Sinirden kafayı yememek için hemen çıkarsınız ve yine dönersiniz diğer mail hesabınıza. Dua edersiniz gmail’i kurup işletenlere.

– Kurumsal e-mail’ler aynı kurumlar gibi bürokratiktir. Basit bir işlem için bile orayı burayı aramanız gerekir, dilekçe yazmanız gerekir ya da bekler durursunuz. Bir e-mail gönderirken ekleyeceğiniz e-mail ekine koyacağınız 10 dosya var ise hepsini tek tek eklemeniz gerekir. Bu eklemeler bitmeden “gönder” tuşuna bile basamazsınız. Oysaki gmail gibi bir sağlayıcıda isterseniz 40 tane dosya upload etmek isteyin. Hepsini seçip “upload” tuşuna basıp bu arada “gönder” tuşuna da basabilirsiniz. Her biri için tek tek dakikalarca beklemenize gerek yoktur. Saniyede hallederseniz.

– Bu kurumsal e-mail işleticileri, sözümona harika şeyler yaptık havası vermek için e-mail hesabınızı, kurum bünyesindeki iç ağ kullanıcı hesabınız ile eşleştirilir ve kurum hesabınız bir şekilde kilitlendiğinde, dolayısıyla e-maillerinize de erişemezsiniz. Örnek olarak 45 günde bir kurum hesap şifrenizi değiştirmeniz gerekiyorsa ve 45 günden fazla işyeri dışındaysanız – örneğin yurtıdışındaysanız – e-mailllerinize de giremezsiniz. Derdinizi anlatacak kimse de bulamazsınız. Sinirden çıldırırsınız çünkü e-mail şifrenizi almak için Türkiye’ye gelmeniz gerekir.

– Kurumsal e-mailinizle ilgili bir sorun yaşadığınızda, mesai saatleri içerisinde sorunu iletebilirsiniz. Onun dışında muhatap bulamazsınız. Çünkü devlet memuru olan e-mail sunucusuna bakan şahıs, mesai bittiği için çıkmıştır. Dolayısıyla hafta sonu veya tatil günlerinde acil bir mail atmanız veya almanız gerektiğinde, pazartesiyi beklemeniz gerekir. 9 günlük tatil var ise, 9 gün sonrasını beklemeniz gerekir. Tam da internet çağına göre 🙂

…….

İşte böyleeee. Türkiye’nin gerçeği bunlar. Velhasılı kelam, neden kurumsal e-mailleri kullanmıyorlar diye insanlara kızmanın anlamı yoktur. Çünkü kural bellidir: İnsanlara düzgün hizmet verirseniz, o hizmeti kullanırlar, vermezseniz hemen “düzgün hizmet alacakları” sağlayıcılara yönelirler. İnsanlara kızacağınıza kendinize dönüp bakınız ve biz neden işimizi düzgün yapamıyoruz diye hayıflanınız.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz