Yazılımda kalite yönetimi bağlamında verifikasyon ve validasyon arasındaki farklar…

validation

Genellikle karıştırılır. Kalite terimleridir aslında. Çeşitli standart dokümentasyonunda farklı anlamlara da gelebilir. Kimi zamanda anlamları aynı gibi görünür ama değildir. Gerek yazılım geliştirmede gerekse de yazılım testlerinde bu iki terim (verifikasyon ve validasyon) sıklıkla kullanılır. İşte farklardan bazıları:

 VERİFİKASYON VALİDASYON
1. Verifikasyon, belgeler, dizayn, kod ve programın denetlenmesinin statik olarak uygulanmasıdır.1. Validasyon, ürünün kendisinin dinamik olarak valide edilmesi ve test edilmesi mekanizmasıdır.
2. Kodun çalıştırılmasını içermez.2. Muhakkak kodun çalıştırılmasıyla yapılır.
3. Belge ve dosyaların insan kontrolünden geçmesidir.3. Programın, bilgisayar tabanlı olarak çalıştırılmasıdır.
4. Denetim, gözden geçirme, üstünden geçme ve Masabaşı denetimi gibi yöntemleri kullanır.4. Kara kutu (fonksiyonel), test etme, gri kutu testi ve beyaz kutu (yapısal) testi vb yöntemleri kullanır.
5. Yazılımın teknik şartnameye uygunluğunu kontrol etmektir.5. Yazılımın, müşteri beklentisini ve şartlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol etmektir.
6. Validasyonun yakalayamadığı hataları yakalar. Alt seviye bir eksersizdir.6. Verifikasyonun yakalayamadığı hataları yakalayabilir. Üst seviye bir eksersizdir.
7. Hedef şunlardır: gereksinimlerin yazılması, uygulama ve yazılım mimarisi, üst seviye, komple tasarım, veritabanı dizaynı vb.7. Hedef şunlardır: Gerçek ürün- entegre modüllerin bir birimi, bir modülü, bir tanesi ve etkin nihai ürün.
8. Kalite güvence ekibi tarafından yapılır ve yazılımın SRS belgesindeki teknik özelliklere uygun olup olmadığının garanti edilmesi için yapılır.8. Test ekibinin katılmasıyla yapılır.
9. Genelde, validasyondan önce yapılması gereken bir şeydir.9. Genelde verifikasyondan sonra yapılır.
10. Belirli bir aşamanın belirli koşullarını karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için ara ürünü değerlendirmeye alır.10. İşin gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek amacıyla nihai ürünü değerlendirmeye alır.
11. “Ürünü doğru şekilde yapıyor muyuz”u kontrol eder.11. “Doğru ürünü mü yapıyoruz”u kontrol eder.

Dr. Yunus BALI

Adli Bilişim Uzmanı

ISO/IEC 17025 Laboratuvar Akreditasyonu Teknik Denetçisi

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.